Przedstawienie z okazji końca roku Kościuszki

15 lutego 2018 at 23:29

W 2017 r. miała miejsce 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki – Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała zasłużonego w wojnie rewolucyjnej o niepodległość Stanów Zjednoczonych, „niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość”, obywatela honorowego Republiki Francuskiej.

Sejm RP poparł uchwałę ustanawiającą rok 2017 rokiem Tadeusza Kościuszki, uzasadniając, iż:

„Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość; Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, nazwał Tadeusza Kościuszkę najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki”.

14 lutego uczniowie klas pierwszych na czwartej godzinie lekcyjnej odegrali kilka scen z dramatu Władysława Ludwika Anczyca pt. „Kościuszko pod Racławicami”, popularnego widowiska granego na krakowskiej scenie teatralnej przez wiele lat. Widzowie mogli podziwiać scenę przygotowania chłopów do walki z Moskalami, przysięgę Kościuszki na Rynku Krakowskim, powitanie Naczelnika po Bitwie Racławickiej oraz nadanie stopnia oficerskiego kosynierowi Bartoszowi Głowackiemu.

Role bohaterów wydarzeń z 1794r. odegrali: Daria Lichańska, Sara Ornowska, Anna Psujek, Katarzyna Witek, Witold Krautsztrung, Jakub Nowak, Michał Miszczobrocki, Kacper Olszewski, Piotr Ostrowski, Jan Sajdak. W organizacji pomogła klasa Id. Przedstawienie wyreżyserowała p. prof. Jolanta Kupis.

Dziękujemy wszystkim za pozotywny odbiór i zachęcamy do dalszego zapoznania się z historią naszego patrona, który został nim w 1946 roku.

(obraz Matejki „Kościuszko pod Racławicami”)

 

(zdjęcia autorstwa Janka Włodarczyka z IId)