Dzień Przeciwko Karze Śmierci

3 Wrzesień 2013 at 20:29

10 października to Światowy i Europejski Dzień Przeciwko Karze Śmierci. W związku z jego obchodami również nasza szkoła nie pozostała obojętna.
W tym roku grupa uczniów należąca do szkolnego koła Amnesty International postanowiła uświadomić reszcie społeczności szkolnej istnienie problemu kary śmierci.

Przez cały dzień, na każdej przerwie osoby zainteresowane mogły znaleźć odpowiedź na nurtujące je pytania w specjalnie przygotowanym punkcie informacyjnym. Tam również zbierane były podpisy pod petycjami przeciwko wykonaniu wyroku śmierci na Reggie’m Clemonsie i Troy’u Davisie, Amerykanach, których procesy sądowe pozostawiają wiele do życzenia pod względem rzetelności i wiarygodności. Łącznie udało się zebrać po 162 podpisów pod każdą petycją. Oprócz tego, odbyła się również projekcja filmu „Krótki film o zabijaniu” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, który uczniowie mogli oglądać w ramach szkolnego koła filmowego.

Według raportu Amnesty International w zeszłym roku na całym świecie wyroki śmierci wykonano na 714 osobach, a 2001 osób skazano na karę śmierci w 56 krajach. Powyższe dane nie uwzględniają Chin, gdzie ilość egzekucji jest tajemnicą państwową. Dlatego konieczna jest odpowiednia edukacja w tym temacie i uświadomienie społeczeństwu, że kara śmierci to nic innego jak usankcjonowane prawnie morderstwo.

Agnieszka Makarow