Festiwal absolwenta – Jan Karski

3 Wrzesień 2013 at 20:31
Festiwal absolwenta – Jan Karski

Dn. 11 stycznia 2011 w III Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi odbyła się przygotowana przez uczniów i nauczyciela historii prof. Adama Krzyżańskiego prelekcja, na temat absolwenta naszej szkoły Jana Karskiego – emisariusza wojennego.
Prelekcji przysłuchiwał się były dyrektor liceum i wieloletni nauczyciel języka polskiego Marek Kaczorowski, dyrekcja oraz rada pedagogiczna, a także uczniowie klas humanistycznych.
Wykład rozpoczęła krótka biografia Jana Karskiego przedstawiona przez uczennice klasy Ie. Następnie zaprezentowano fragmenty filmu „Shoah” Claude’a Lanzmanna, który odkrył dla światowej opinii publicznej Jana Karskiego i jego próbę powstrzymania Holocaustu. Słowa w nim zawarte ściskały serca, niekiedy wywoływały łzy w oczach słuchaczy. Karski często powtarzał, że „Ktoś kto raz w życiu był posłańcem, pozostaje nim na zawsze.”
W kolejnej części uczniowie ukazali pamiątki szkolne związane z naszym absolwentem i opinie ludzi na temat emisariusza.
W ostatniej części poproszono o głos zaproszonego gościa – Marka Kaczorowskiego, który opowiedział nam o Janie Karskim – nie jako znanym działaczu wojennym, ale o człowieku, który tak jak my dziś, uczęszczał do III Liceum Ogólnokształcącego.
Jan Karski był, jest i będzie na zawsze wielkim człowiekiem. Działał mimo wszelkich przeszkód, poświęcał swoje życie, dlatego pamiętajmy o nim. Pamiętajmy o ludziach, którzy w pełni zasłużyli na pamięć i szacunek.