Powstania- jaką rolę odegrały w historii i czym są dziś?

7 Grudzień 2015 at 20:22

Klasa 1A zaprosiła po raz trzeci społeczność szkolną na krótką lekcję historii.

Na piątkowej długiej przerwie prowadzący spróbowali zdefiniować jakże ważne dla naszych, polskich dziejów pojęcie powstania zbrojnego, podkreślając, że choć liczne (kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe, warszawskie) wystąpienia zbrojne kończyły się niepowodzeniami, to przecież stanowiły wyraz buntu i niezgody na ówczesną rzeczywistość. Dawały bowiem nadzieję na lepsze jutro, stając się niezłomnym świadectwem hartu ducha oraz poczucia jedności narodowej. Kreowały również bohaterów (np. Tadeusza Kościuszkę i R. Traugutta), którzy dziś są ikonami kultury, a w ówczesnej sytuacji uznawani byli za wzorce pozytywnych zachowań, orędownicy męstwa i szlachetności.

Tym były, a dziś? Jakże trudno je ocenić i nie popadać w krytyczny ton! Niech więc pozostaną wspomnieniami, które musimy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom.

Podsumowaniem prezentacji był animowany film, pokazujący ten fragment naszej historii, a całość uzupełniała dobrze dobrana muzyka!

Mam nadzieję, że tam byliście!!!