W mury Trzeciego Liceum również zawitała wiosna… i to w najlepszym znaczeniu tego słowa.

8 Kwiecień 2016 at 19:30

Pierwszy dzień wiosny, czyli poniedziałek 21 marca, pokrył się w naszej szkole z tradycyjnymi już obchodami Dnia Ziemi, którego załażeniem jest zwiększanie świadomości ekologicznej społeczeństwa, promowanie właściwych postaw, zwracanie uwagi na problemy naszej małej planety. Jednak uczniowie Ic wraz z opiekunem oraz swoistym patronem tego wydarzenia – panią Krystyną Serafin – skupili się w tym roku na poznaniu człowieka z innej, nieco niecodziennej strony. Hasło przewodnie imprezy brzmiało  „Człowiek i jego układy” , natomiast starannie przygotowane stoiska w auli niejednokrotnie zadziwiały.

Od wejścia gości witały mikroskopy, pod których okularami znajdowały się preparaty z serca lub mózgu, szkielet i modele organów, pozwalające na dokładniejsze poznanie ludzkiej anatomii. Chętni mogli przetestować swój mózg podczas rozwiązywania zagadek, oszukać swoje oczy iluzjami optycznymi lub sprawdzić czułość kubków smakowych przy odgadywaniu konkretnych składników koktajli. Wiedzę, w znaczniej mniej szkolny sposób, sprawdzano w kwestii znajomości swoich mięśni. Tocząc podróż od stolika do stolika stale dowiadywano się i przekonywano o czymś „na żywo” – między innymi o niskiej zawartości witaminy C w sokach stojąc, a wysokiej w świeżych owocach cytrusowych (odbarwianie jodyny)  bądź temu, jak nie zawsze warto ufać swoim zmysłom (próba określenia temperatury wody). Poza tym wyeksponowano sztuczne płuco z butelki, w którego środku widoczny był zgubny wpływ papierosów oraz martwice wątroby wynikającą z jej długotrwałego kontaktu z alkoholem.

Jak się bawiliśmy? Bardzo dobrze. Serdecznie dziękujemy uczniom oraz nauczycielom za tak tłumne przybycie!