Spotkanie z Michałem Rusinkiem w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

22 lutego 2018 at 22:52

21 lutego uznawany jest za Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, z tej też okazji uczniowie klasy Ia wraz z p. prof. Tomalą i p. prof. Kupis zostali zaproszeni na specjalne warsztaty przygotowane przez studentów Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

Nasi uczniowie mieli okazję pogłębienia wiedzy z różnych dziedzin języka polskiego, m.in. dowiedzieli się, jak szczeka pies w poszczególnych językach, bowiem większość z nich ma przyjęte odrębne wyrazy dźwiękonaśladowcze. Następnie odbyły się zajęcia sprawdzające znajomość związków frazeologicznych. Nasza najmłodsza klasa humanistyczna bez większych problemów udzieliła poprawnych odpowiedzi, podobnie jak podczas licznych konkursów o tradycjach polskich i samym języku. Pod koniec dnia uczniowie uczestniczyli w zajęciach dotyczących dialektów występujących na terenie Polski oraz w wykładach o kulturze słowa.

Wszyscy uczniowie po dniu pełnym wrażeń z zagłębiania tajników języka ojczystego mieli możliwość uczestnictwa w jeszcze jednym wydarzeniu. Uwieńczeniem obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na Uniwersytecie Łódzkim było spotkanie autorskie z p. dr. hab. n. hum. Michałem Rusinkiem, który sam o sobie mówi: „miałem być na trzy miesiące, a zostałam na piętnaście lat”, a chodzi oczywiście o współpracę z polską noblistką – Wisławą Szymborską.

Jak na autora książek przystało, opowiadał on o swoich dziełach, szczególnie o jednym z nich – „Pypcie na języku” – które przedstawia liczne historie błędów językowych z dnia codziennego, sam gość wielokrotnie o nich wspominał. W wesoły sposób uświadamiał słuchaczom najczęściej popełniane błędy. Całe spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze. Sądząc po uśmiechniętych twarzach zebranych, byli oni zadowoleni ze spotkania i będą chcieli zasmakować większej ilości jego twórczości. Takie spotkanie autorskie z pewnością można uznać za udane!

Karolina Słodkowska Ia

 

(zdjęcia pochodzą ze strony radiolodz.pl)