HUMANIŚCI Z IA WĘDRUJĄ PO ŁODZI

29 Listopad 2022 at 11:30

Z okazji Święta Niepodległości wzięliśmy udział w grze MIEJSKIEJ „Na tropie tajemnic niepodległości”. Szukaliśmy harcerza Wiktora, który 11 listopada 1918 r. zniknął. Na poszukiwania brata ruszyła jego siostra – Stasia , a my ruszyliśmy za nią. Trasa wiodła ulicami Śródmieścia i Polesia: Dzielną [tu mieszkał zaginiony chłopiec], Cegielnianą [na tej ulicy mieściła się apteka nadburmistrza Łodzi Leopolda Skulskiego- wuj zaginionego Wiktora], Wschodnią [pod numerem 19 mieściła się konspiracyjna drukarnia „Robotnika”], Konstantynowską [komenda, gdzie m.in. segregowano ulotki],  Leszno [tu utworzono 28.pp potocznie zwany „Dzieci Łodzi”, w 1919 dodano nazwę „strzelców Kaniowskich”] , Nowo-Cegielnianą [Stasia znalazła się spotkaniu młodzieży w Gimnazjum Towarzystwa „Uczelnia” – dziś I LO] , Długą  – wszystkie nazwy ulic pochodzą z 1918r. – mieliśmy do dyspozycji mapy – współczesną i dawną.

17 listopada zawędrowaliśmy na ulicę Włókienniczą 11 do neorenesansowej Willi Hilarego Majewskiego – głównego architekta Łodzi w II połowie XIX wieku, a  dla Trójkowiczów  szczególnie ważnego, bowiem zaprojektował budynek naszej szkoły. 

Dzięki staraniom i pracy architektów, konserwatorów oraz  bardzo wielu innych specjalistów zniszczona neorenesansowa willa czaruje swoim wyglądem. Zachwyciły nas piękne tapety, podłogi, witraże.  Mieliśmy okazję podziwiać nie tylko wyremontowane pokoje, ale także zobaczyliśmy wąziutkie schody dla służby i piwnice. O historii domu i  tajemnicach renowacji opowiadała nam p. Kamilla Zys – główny architekt przebudowy willi Hilarego Majewskiego.