WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA

18 Kwiecień 2024 at 09:44

W dniach 11-15 marca 2024 r. w ramach wymiany polsko-niemieckiej w naszej Szkole gościli uczniowie z Hannah-Arendt-Gymnasium w Barsinghausen wraz z nauczycielami: profesorem Söhnke Post i profesorem Robertem Borczykiem.

Wiele atrakcji zapewnili naszym Gościom polscy organizatorzy i opiekunowie wymiany: profesor Joanna Strzelczak i profesor Wiktor Miodownik oraz uczniowie: Katarzyna Krawczyk kl.3e, Lena Tryniszewska kl.3c, Aleksandra Ludwiczak kl.3a, Natalia Michalska kl.1e, Wojciech Swetyna kl.3e, Franciszek Franaszczyk kl.3e, Maksymilian Balcerowski kl.3e, Leopold Sieczko kl.1a.

Wszelkie działania podejmowane w ramach wymiany realizowane były wspólnie przez uczniów z obu krajów, a polscy uczestnicy towarzyszyli swoim niemieckim partnerom w realizacji poszczególnych punktów programu.

Szczególną rolę podczas wymiany odegrali rodzice uczniów polskich, czyli rodziny goszczące – wsparli finansowo wymianę, współpracowali z organizatorami, otoczyli opieką młodzież niemiecką, dbali o ich bezpieczeństwo, pokazali indywidualną atmosferę panującą w każdej rodzinie.

Również Urząd Miasta Łodzi przyczynił się do realizacji przedsięwzięcia poprzez dofinansowanie ze środków Miasta Łodzi w ramach zadania Wymiana i Współpraca Młodzieży z Zagranicą.

Poniedziałek był dniem „technicznym”– nasi goście zostali powitani na dworcu Łódź Kaliska, a następnie wraz w przydzielonymi opiekunami udali się na zasłużony odpoczynek.

We wtorek, po oficjalnym powitaniu przez Panią Dyrektor Marię Włodarczyk i Panią Wicedyrektor Agatę Bartoszewską, niemieccy uczniowie zwiedzili szkołę i wzięli udział w zajęciach edukacyjnych. Następnie wspólnie zagrali w grę miejską, zwiedzając jednocześnie centrum Łodzi. Polscy uczniowie przekazali niemieckim wiadomości i ciekawostki dotyczące zabytków i innych godnych uwagi miejsc w Łodzi.

W środę międzynarodowa grupa odwiedziła łódzkie Zoo Orientarium (jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu w Europie), a także inną wizytówkę naszego miasta – Centrum Nauki i Techniki EC1.

Czwartek stał pod znakiem wycieczki do Warszawy. Udało nam się zwiedzić Pałac Kultury i Nauki, gdzie nasze uczennice Katarzyna Krawczyk i Aleksandra Ludwiczak opowiedziały o jego historii. Kolejną atrakcją było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest hołdem, dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku. Ostatnim, przyjemnym akordem wycieczki był spacer wzdłuż Wisły, aż na warszawską Starówkę. W blasku słońca uczestnicy eskapady spędzili czas na podziwianiu architektury i codziennego życia naszej stolicy.

Piątek był dniem „słodko-gorzkim”, przyszło nam bowiem pożegnać naszych gości na dworcu Łódź Kaliska.

Pięć wspólnie spędzonych dni było okazją do kontynuowania relacji zawiązanych podczas grudniowej wizyty w Niemczech, a także zapoczątkowania nowych znajomości. Była to świetna zabawa, wzbogacona elementami dydaktycznymi – praktycznym ćwiczeniem języków niemieckiego i angielskiego.

Zarówno polska, jak i niemiecka młodzież z zapałem zaangażowała się we wszelkie zadania oraz wydarzenia. Polscy uczestnicy wymiany byli kreatywni, pomocni, serdeczni, gościnni – jak przystało na gospodarzy. Młodzież obu zaprzyjaźnionych szkół okazała się przyjacielska, tolerancyjna wobec różnic kulturowych, odmiennych zwyczajów i tradycji.

Przechodnie – Łodzianie nie wyrazili zgody na publikację wizerunku.