Debata

2 Listopad 2014 at 19:47

425px-Kotwica_symbol.svg
Dnia 24 października 2014 r. odbyła się w naszej szkole debata dotycząca powstania warszawskiego. Argumenty uzasadniające wybuch powstania prezentowali przedstawiciele klasy IIA – Amelia Wróblewska, Jeremiasz Haus, Mateusz Frątczak, a stanowisko przeciwne przedstawiciele klasy IIIA – Krzysztof Kaniecki, Michał Kołakowski, Łukasz Porada. W jury zasiedli prof. Wojciech Kaczmarski, prof. Adam Krzyżański, a także reprezentant społeczności uczniowskiej – Jędrzej Kauc.
W pierwszej części debaty drużyny przedstawiały swoje argumenty,  a w drugiej  widzowie mieli okazję posłuchać   mądrej i  wyważonej wymiany zdań pomiędzy debatującymi. Oglądający również wyrazili swoje zdanie –  przed  debatą   głosowali za lub przeciw powstaniu, mogli również wybrać odpowiedź: „nie wiem”. Po debacie głosowano ponownie. Niewielką liczbą głosów widzowie opowiedzieli się  za powstaniem warszawskim, ale wyraźnie zmniejszyła się liczba osób niezdecydowanych, sporą grupę przekonali uczniowie klasy IIIA.
Werdykt jury natomiast pozostał niejednoznaczny. Profesorowie Wojciech Kaczmarski, Adam Krzyżański, Krzysztof Agaciak w rozmowie, która odbyła się po debacie, zwrócili uwagę na tragizm przywódców AK – żadna decyzja nie była dobra, każda pociągała za sobą przerażające konsekwencje.
Opiekę nad uczestnikami wydarzenia sprawowała prof. Jolanta Kupis oraz prof. Krzysztof Agaciak.